رازهای عطر سازی

رازهای عطرسازی دیوایز

رازهای عطر سازی

رازهای عطر سازی که هنر ساخت عطر است تولد یافته در منطقه بین النهرین (به طور دقیق تر مصر ) است و سابقه آن به ۲۰۰۰ سال پیش برمی گردد. در طی آن روزها عطر ها عمدتاً از ادویه ها (مثل گشنیز )،مغز بادام ، ترنج و گیاهان و برگ های مختلف ساخته می شد.

خیلی جالب است که بدانید درهمان روزهای اولیه ساخت عطر مصری ها از گلها برای ساخت عطر استفاده نمی کردند و استفاده از گلها برای ساخت عطریات و رایحه های خوش بو برای اولین بار توسط دانشمندان ایرانی ابتکار شد؛ ایرانی ها در اولین نوبت از گل رز برای ساخت عطر استفاده کردند ،این عصاره درجا بین استفاده کننده گان عطر و ادکلن هیاهویی ایجاد کرد ،علت آن هم گیرایی و ظرافت این رایحه طبیعی بود و اینکه تا آن زمان هیچ وقت از گل ها برای ساخت عطریات استفاده نشده بود.

به هر حال امروزه با تجاری شدن تولید عطر و گسترش تکنولوژیی ،تکنیک های تولید عطر و ادکلن به طور قابل ملاحظه ای تغییر کرده است و ساخت وطراحی عطر به شغلی که نیاز به دانش و تجربه ای گسترده دارد تبدیل شده است .

 

اکثر سازندگان عطر و ادکلن دوست ندارند رازهای عطر سازی شان فاش شود

اگر چه اکثر سازندگان عطر و ادکلن دوست ندارند رازهای عطر سازی شان فاش شود اما مطمئنیم که در ساخت این مواد از منابع مختلفی استفاده می شود که شامل گیاهان (گل ها ،میوه ها ،برگ ها،دانه های گیاهی ، صمغ های گیاهی و …) حیوانات (مشک ،موم عسل ،مشک زباد،… ) و منابع مختلف طبیعی است .

امروزه همچنین علم پیدایش و اصلاح گیاهان توسط تولید کنندگان عطر مورد استفاده قرار می گیرد .

و خیلی غیر عادی نیست که بفهمیم که سازندگان و طراحان عطر از چه منابع مصنوعی برای ساخت عطرشان استفاده می کنند .

با توجه به اینکه تعداد خیلی کمی از سازندگان ادکلن هستند که از مواد مصنوعی برای ساخت محصولاتشان استفاده می کنند اما این شرکتها بین دوستاران عطرها معروف شده اند .

اگر چه روش های مختلفی برای ساخت عطر ها وجود دارد و هر عطر سازی روش خاصی را برای ساخت ایده و سبک خودش انتخاب می کند اما قسمت عمده و پایه این فرایند ها کماکان مشابه است .

اولین قدم شامل فهمیدن دسته بندی و تفکیک عناصر مختلف موجود در روغن عطر است .این عناصر به طوراساسی به چهار دسته بر اساس نقشی که بازی میکنند که شامل رایحه های اساسی ، تعدیل کننده ها ، آمیزنده ها ،ثابت کننده ها است تقسیم می شوند؛ و خود عناصر اساسی را می توان به خوبی به سه دسته عناصر اصلی ، عناصر میانی ، عناصر پایه ای عطر و ادکلن تقسیم کرد .

مطلب جذاب تفاوت عطر و ادکلن را از دست ندهید.

قدم بعدی

در قدم بعدی این روغن خاص با آب و اتیل الکل مخلوط شده و حداقل تا دو هفته درون تانکر های ویژه نگهداری میشود ودر موقع خروج از آنها روسوبات آن به خوبی فیلتر می شوند .

البته باید اشاره کرد که امروزه بیشتر دستگاه ها و واحد های تولید عطر ترجیح میدهند به جای تولید محصولات مختلفشان از پایه به خاطر مزایای زیاد آن و صرفه اقتصادی عطرهایی با ترکیبات اولیه ثابتی تولید کنند.

گاهی اوقات کارشناسان عطر و ادکلن از تکنیک مهندسی معکوس برای شناسایی مواد طبیعی عطر و ادکلن استفاده می کنند البته بجز مواردی که ترکیبات بسیار پیچیده هستند .با این حال خیلی از روشهای (GC/MS) بر پایه همین اصل استوار است ؛همین طور مصرف کنندگان و خریداران عطر و ادکلن به خوبی رقیبان شرکت های تجاری از این روش برای پی بردند به ساختار درونی این ادکلن ها از این تکنیک استفاده می کنند .

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید