اندی تائر

اندی تائر

اندی تائر

اندی تائر از دو جنبه خاص و مشخص یک هنرمند به معنای دقیق این واژه است. اولاً بواسطه دقت و نکته سنجی ، و عمق آثارش که از ابتدای ورودش به عنوان یک Perfumer آن را حفظ کرده. ثانیاً بدلیل خاصی یک حرفه ای تمام عیار است که همواره خود را یک غیر حرفه ای و در مسیر آموختن و کشف می داند !

این ویژگی دوم به ویژه بر تمام هنر وی از نقاشی گرفته تا خصوصاً عطاری، تأثیری ژرف گذاشته و جذابیت عطرهای وی را دو چندان کرده هنرمندی که در غرب اروپا متولد و در دهکده ای قرون وسطایی و آکنده از نوستالژی تاریخ و زندگی بکر و بین روایح ناب خزه بلوط و رایحه کناره سر سبز راین علیا رشد کرده. عاشق مطالعه ، مفتون تاریخ، شیدای روایح و شیفته نقاشی ، و تعمق در زندگی طبیعی و دور از هیاهوست .

معدودی از علاقمندان حرفه ای عطر و آثار Tauer ، می دانند که هنر سینما ، موسیقی، نقاشی و شناخت بی واسطه از طبیعت تا چه حد برای او جدی است. تائر که اکنون در دهه ششم حیات است، کماکان بخشی از اوقاتش در دل کوه پایه ها و مرغزارهای اروپا می گذرد و سفر به خاور دور، خاورمیانه و قاره امریکا همواره سر فصلی از شاهکارهای او را رقم زده است .

اندی تائر

مصاحبه با تائر

اندی تائر در خانواده Creed و یا Guerlain چشم به جهان نگشود و یا مانند عطار خوش قریحه معاصر Luca Maffei ، از کودکی بواسطه شغل پدر با هزاران عطر و رفت و آمد Perfumerهای برجسته اروپا به خانه شان ، با این حرفه آشنا نشده. بلکه همچون Mark Buxton، بشکلی خاص و در بزرگسالی این نبوغ وی با دقت و کوشش تبلور یافته. همین ویژگی نقطه عطف کار او شده است. شناخت عمیق از روحیه انسان، الهام شگرف از جغرافیا، زندگی و دقت در طبیعت و تاریخ و احساسات انسان در مواجه با هر رایحه، چنان آثار او را خاص و ارزشمند کرده که به هیچ وجه نمی توان حتی یکی از عطرهای او را با هزاران عطر و برند دیگر جایگزین کرد .

مردی که طراح بزرگ تائر شماره 2 و 3 ، وانیل، آمبر، Lonesome Rider ، وتیور و رز شیپغ است. از الفبا تا حروف، از کلمات تا جملاتی که با شاهکارهایش بیان کرده، با تلاش و احساس و نبوغ خود ساخته است. مردی که همواره خود را یک علاقمند و دانشجو می داند و اکراه دارد که خود را یک عطرساز بنامد مگر به ضرورت. مردی که شیفته شخصیت بزرگی چون آلبرت شواتیزر است بیش از هر پرفیومری، اندیشمندی هنرمند و هنرمندی سرشار از نبوغ و فروتنی است که در پس آن شیشه های هم شکل و همرنگ عطرهایی قرار دارد که هر یک بدون هیچ اغراق فراتر از رایحه ای بی نظیر؛ بلکه هنر نابی است منتظر روایت شدن.

 

بخش هایی از مصاحبه با Andy Tauer :

پرسش: بهترین و مطلوب ترین بوهایی که توی دنیا دوست دارید کدامند ؟

تائر : اولین چیزی که به ذهنم میاد رایحه قهوه است زمانیکه اون بوی قهوه تازه رو هنگامیکه هنوز توی رختخواب بودم استشمام می کردم که والدین آماده می کنند. اون بو! … بعدیش قهوه ای که خودم درست می کنم!

بوی فوق العاده دیگه ( که خوب خیلی ها هم خوششون نمی یاد!) بوی سیگار تازه است. اولین پک اش و البته بهتر از اون خود سیگار برگ (و نه کاغذی). بوی مورد علاقه دیگه ام بوی جنگل ، پس از آنکه در یک روز گرم در آن بارون زده. خزه ها و سرخس هایی که به وجد میان. گرمای چوب ها، رایحه رطوبت زمین و خاک نمور. قارچ ها و مواد آلی حیوانی و… واقعاً فوق العاده ست. زنبق دره ( Lily of the valley ) عاشقشم! وقتی در ماه می روئیده می شن. بازم می گم گل های خیلی کوچک در بین علفزار!

 

_بدترین و نفرت انگیزترین بو برای شما تا به حال چی بوده؟

Tauer :

( منطقه موسوم به ) جاده مرگ ، ایالت تگزاس.

 

عطری هست که دوست می داشتید شما طراحی کرده بودید؟

Tauer :

Diorissimo

 

اگر می تونستید برای یک شخصیت نام دار تاریخ عطری بسازید ، شما چه کسی رو انتخاب می کردید ؟

Tauer :

آلبرت شواتیزر، مردی با ویژگی ها و توانمندی های متعدد. چه بسا کمی دراماتیک تر، کولونی برای سر ونیستون چرچیل!

 

 

محصولات دسته ورساچه  مشاهده کنید.

برای مطلع شدن از تخفیفات ما میتوانید کانال اینستاگرام ما را دنبال کنید

 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید